KURBAN BAYRAM MESAJI...

Anasayfa » DUYURU VE MESAJLAR » KURBAN BAYRAM MESAJI...
share on facebook  tweet  share on google  print  

KURBAN BAYRAM MESAJI...

"DUYURU VE MESAJLAR" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
KURBAN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Allah’a gönülden bağlılığın, toplumsal dayanışmanın ve kaynaşmanın en güzel örneklerini verdiğimiz bir Kurban Bayramını daha 06 Kasım 2011 Pazar günü idrak edecek olmanın sevinci içerisindeyiz. 

Hz. İbrahim ve Hz. İsmail (as)’ ın Allah’ın emrine tam bir teslimiyetle boyun eğerek ilahî rahmete mazhar oluşunun hatırasını da içinde barındıran Kurban Bayramı bizlere, ibadetlerin Allah’a bağlılığı simgelediğini, elimizdeki malın ve gönlümüzdeki sevginin paylaştıkça çoğalacağını, kestiğimiz kurbanların et veya kanının değil, bizim takvamızın, dindarlık bilinç ve duyarlılığımızın Allah’a ulaşacağını öğretir.  

Bu bayramda birey olarak Allah’a karşı olan sorumluluğumuzu yerine getirirken, diğer insanların bizim üzerimizde haklarının olduğunu da fark ederiz. Toplum hâlinde yaşadığımızı ve birbirimize muhtaç olduğumuzu, en büyük sermayemizin yüreğimizdeki sevgi, en büyük gücümüzün birlik ve beraberliğimiz olduğunu, bekamız için aile bağlarımızın ne kadar önemli olduğunu derinden hissederiz bayram günlerinde. 

İnsanı en şerefli varlık olarak tanıtıp bütün varlık âleminin insanın emrine bir imkân, sorumluluk ve emanet olarak verildiğini belirten Yüce Dinimiz, Yaratana tazimi ve yaratılana şefkati emretmiş, hiçbir canlının eziyet çekmesini hoş karşılamamıştır. Böyle olduğu için de, kurban kesiminde kurbanlıklara eziyet edilmemesi, temizlik ve çevre sağlığı kurallarına uyulması, bunun için gerekli mekânların ve teknolojinin devreye sokulması kurban kesecek/kestirecek vatandaşlarımızın ve ilgili birimlerin ayrı ayrı sorumluluklarıdır.  

Modern hayatın koşuşturması içinde yalnızlaşan, hatta makineleşen bizlere, bir nebze olsun soluklanıp kendimizi ve yanı başımızdaki insanları fark etme imkânı sunan, içimizdeki karşılıksız sevme ve verme duygumuzu geliştiren, sosyal yapımızı ve aile bağlarımızı güçlendiren nice bayramlara milletçe sağlık ve esenlik içinde çıkmamıza ihtiyacımız vardır.

Dinimizde Allah’a ibadetten sonra anne ve babaya saygı ve iyilik emredilmiş, onlara karşı “öf” bile demek yasaklanmıştır. Bayram günlerinde özellikle annemizin babamızın ellerini öpüp hayır dualarını almalıyız. Akraba ve komşularla tebrikleşerek karşılıklı sevgi ve saygı duyguları aktarılmalı, karşılaştığımız herkesle selamlaşarak tebrikleşmeliyiz. Tanıdıklarımızı ziyaret ederek hatırlarını sormalı ve gönüllerini almalıyız. Hastanelerde, evlerinde huzurevlerinde yatan hastaları ziyaret etmeli, şifa dileklerimizi sunmalıyız. Çevremizdeki yoksullara ve bakıma muhtaçlara yardım elimizi uzatmalı, onların da bayram sevincini yaşamalarını sağlamalıyız. Şunu bilelim ki! Bayramlar da tatil amacıyla toplumdan uzaklaşmak, bayramların güzelliklerini yaşamaktan mahrum kalmaktır.  

Ayrıca bu günde bizden hayır dua bekleyen ebedi âleme göç etmiş olanlarımızın mezarlarına giderek onlara dua etmeli, onların halini paylaşmalı, ruhları için hayır ve hasenatta bulunmalıyız. Tanıdıklarımızdan dargın olanları barıştırmaya çalışmalı ve aralarını bulmalıyız. Çocuklara hediyeler dağıtmalı ve onları bayram coşkusuyla sevindirmeliyiz.  

Bayramlar, sevinme ve sevindirme günleridir. Bayram, basit çıkarların, kısır çekişmelerin, bencil hırsların, anlamsız kırgınlıkların insan benliğini kuşatan duvarlarını yıkarak kişinin kendini aşması, etrafındakilerin farkına vararak paylaşmanın, kucaklaşmanın ve sevmenin engin ufuklarında kâmil insan olmanın tadını doyasıya yaşayabilmesi demektir. Bayram namazlarının topluca, yan yana ve omuz omuza büyük bir coşku ile kılınması, bayramın aynı zamanda birleşme ve bütünleşme demek olduğunu, ayrılık ve farklılıklarda boğulmanın bizi zayıflatacağını, birbirimizin yanı başında olmanın bizi toplum ve millet olarak güçlendireceğini anlatır hepimize.  

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Şebinkarahisarlı hemşerilerim olmak üzere tüm İslam âleminin Kurban Bayramını kutluyor; milletçe birlik ve beraberlik içinde daha nice bayramlara kavuşma temennisiyle, Bayramın bütün İslam Âlemine ve tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini Cenâb-ı Allah’tan niyaz ediyor, teröre kurban verdiğimiz tüm şehitlerimizi ve tüm deprem şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyorum. 

                                                                                                        Adem YILDIZ / Şebinkarahisar Müftüsü


Tür : Diğer Tarih : 05.11.2011
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]
Sayfa Ziyaret Sayacı
88.812
Araçlar
       
facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this