BERAT KANDİL MESAJI...

Anasayfa » DUYURU VE MESAJLAR » BERAT KANDİL MESAJI...
share on facebook  tweet  share on google  print  

BERAT KANDİL MESAJI...

"DUYURU VE MESAJLAR" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
BERAT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mübarek Üç Ayların içinde bulunan Kandillerimizin üçüncüsü Berat kandilidir. Yakın geçmişte Recep Ayında Regaip ve Miraç Kandillerini idrak etmiştik. Berat Kandili ise Şaban Ayının tam ortasında Ramazan Ayının muştusu olarak Yüce Allah’ın biz kullarına yeni yeni kapıların açılması için bir lütfudur. 15 Temmuz 2011 Cumayı Cumartesine bağlayan gece idrak edeceğimiz Berat, günahlardan arınıp Allah’ın af ve mağfiretine erişmeyi ifade ettiği gibi mübarek Ramazan Ayına yaklaştığımızı da müjdelemektedir. Yüce Allah’ın biz kulları için bahş eylediği her şey aynı derecede ve seviyede değildir. Bazılarında daha çok gizem ve kutsiyet vardır. Ayla, gün, dakika ile saniye, gündüzle gece nasıl aynı değilse 12 Ayla’da 365 Günde aynı gizemde kutsiyette değildir. Kendi içlerinde manevi dereceleri vardır. İşte Berat Gecesi de bu manada gizemli bir gecedir.

Sadece kendisini düşünerek yaşayan ve geride bıraktığı harabe ve viraneye aldırmadan yürüyen kulların hatalarını ve günahlarını gecenin karanlığına karıştırarak affetmenin yolunu gösteren Yüce Allah’a karşı hiç kimse ne umutsuz nede umudu kıran kimse olmamalı. Mevlana ”Asla kimsenin umudunu kırma. Belki de sahip olduğu tek şey odur.”  Bu gecede daha da fazla o kapıya yönelip af, mağfiret ve bağış talep edilmeli. Tüm duygularını dışarıya yansıtmalı gözyaşlarıyla da münacatta zirve yapmalıdır. Necip Fazıl’ın “Yaradan Rahmetini kahrından üstün saydı. Ne olurdu halimiz gözyaşı olmasaydı.”  Af ve mağfiret çağrısın yoğunlaştığı bu gecede Kur’an-ı Kerimde Zümer suresinde “Ey kendilerine kötülükte aşırı giden kullarım! Allah’ın Rahmetinden ümidiniz kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları af eder. Çünkü O, çok bağışlayandır. Çok merhamet edendir.” İlahi fermanı gönüllerimize nede su serpti değil mi? Allah’ımız çok merhametli hem de çok bağışlayıcıdır. Güz gülleri gibi hiç bahar görmemiş gönüller dahi bu gecede payını alacaktır.

Ümmetin anası, Efendimiz’in (SAV) pak zevcesi Hz. Aişe Validemiz Berat Gece’sinde kurtulduğunu ifade eder ve o gecede daima teveccüh eder ve ağlardı. Hz. Aişe Validemiz’in akrabalarından olan Muhammed b. Kasım diyor ki: “Mutadım üzere, devamlı yaptığım gibi bir kuşluk vakti Aişe Validemiz’in huzuruna gittim. Ona soracaklarım ve ondan öğreneceklerim vardı. Baktım ki, Aişe Validemiz Allah’a teveccüh etmiş, ibadet ediyordu. Belki selam verir diye bekledim, fakat selam vermedi. Gittim biraz dolaştım geldim. Baktım hala ayakta Allah’a teveccüh etmiş Namaz kılıyordu. Gözlerinden de şakır şakır yaş döküyordu. Sonra bekledim. Biraz da yaklaştım ki, acaba namazda hangi ayeti okuyordu da bu kadar ağlıyordu diye. Aişe Validemiz’in dili bir ayete dolanmış, dilinin vird-i zebanı olmuş, tekrar tekrar okuyor ve ağlıyordu. Tur Suresi 27. Ayette “Minnet ve Şükran Öyle bir Allah’adır ki, O Allah bizi yakıcı, Kavurucu, Mahvedici azabın ateşinden muhafaza eyledi ve bizi kurtardı.” diyordu. İmam-ı Gazali’nindediği gibi işte adeta bu ayet Beraat ayeti olarak, Cenab-ı Hakk’ın bizi ateşten Beraat eylemesini ifade ediyordu. Minnet ona deyip, aynı ayeti tekrar tekrar okayarak Allah’a teveccüh ediyor ve ağlıyordu.

Yine Hz. Aişe Annemiz Efendimizin (SAV) Beraat Gecesinde secdede şu duayı okuduğunu duydum: “Ya Rab! Sana kendimden geçerek secde ediyorum, yürekten inandım sana Allah’ım. Nimetini ikrar, günahımı itiraf ediyorum. Allah’ım nefsime zulmettim, beni affet. Çünkü senden başka günahlarımı bağışlayan yoktur. Allah’ım cezandan affına, intikam almandan Rahmetine, gazabından rızana sığındım. Ve senden sana sığınıyorum. Kendi nefsini sena ettiğin kadar Seni hakkıyla sena edemedim, Allah’ım övmekten acizim.“ dedi. Efendimiz ayakta ve oturarak bu şekilde sabaha kadar ibadet etti diyor.Efendimiz (SAV) Hz. Aişe Validemiz’in rivayet ettiği Tirmizide geçen bir hadisi şerifte şuna inanmamızı tavsiye buyuruyor. Ve diyor ki: “Allah Teala Hazretleri Beraat Gecesi’nde dünya semasına iner ve Kelb Kabilesi’nin koyunlarının tüyünün adedinden daha çok sayıda insanı affeder.” İşte biz muhtemelen bu affedilenler arasında olabiliriz. Yeter ki bütün benliğimizle Allah’a yönelip, Ondan aff-u mağfiret dileyelim.                        

İşte bizler de Yüce Rabbimizin merhameti sayesinde sevgi, kucaklama, konuşma, acıma, selamlaşma ve dostluğu asla koparmama erdemliliklerini göstermeliyiz. Sadi Şirazi “En üstün Ahlaki hareket sana gelmeyene gitmen,  seni mahrum edene ikram etmen ve sana kötülük yapanı affetmen”  diyor. Ya gidildiği halde gelinmiyorsa, selam verildiği halde almıyorsa, aradaki bağı koparıyorsa ne demeli, bu gibiler Berat gecesinde beklenilen fırsatları giriş basamağı sayıp ziyaretler yapmalı, dostlarla konuşulmalı, bağlar asla koparılmamalı en azından iletişim araçları ile hal hatır sorulması büyük bir vazife olarak değerlendirilmelidir. Kibir, gurur, yüksekten bakma, muhatap almama, konuşmama, küs durma gibi tüm meziyetler şeytanidir. Onlardan sakınılmalı O ilahi kapı yeniden açılmalı başka çaresi yok. Çare, huzur ve o ilahi kapıdan içeri girebilmektir. Bu gecenin feyzinden tam istifade etmek için gönül köprüleri kurulmalı kalplerde var olan sevgi ve merhameti açığa çıkartıp muhtaçların gönüllerine Ayla Güneş gibi saf ve berrak bir şekilde aydınlatmalıyız. Bu zor bir şey değildir. İslami insani bir vazifedir. Böyle yapılmalı ki kırgın ve kızgın gönüller kalmamalı. İmhada değil ihyada buluşulmalı. Beddualar değil, dualar hak etmeliyiz. Dualar halkasına katılıp bükülen boynumuz titreyen kalbimiz ve akan göz yaşlarımız sayesinde göğe çıkan aminlerimiz olmalı. Mevla’m kapısına dayanan münacatlarınızı Rabbimiz duymalı ve ısrarla duyurtmalıyız, peş peşe Lebbeyklerimiz olmalı ısrarla o kapının eşiğinde ayrılmadan taki “Buyur Ey kulum ne istiyorsunuz diyene kadar. Hepimiz bu geceyi miat kabul edip herhangi bir yanlışımızı düzeltmeliyiz. Zamanı tamda bu gecede değil mi???Dualarla ve kopmaz bağlarla her gece buluşmak ümidiyle kandiliniz mübarek olsun. Sultan Gecelerden olan Beratınız beratınıza vesile olsun.

                                                             Adem YILDIZ / Şebinkarahisar Müftüsü


Tür : Diğer Tarih : 15.07.2011
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]
Sayfa Ziyaret Sayacı
88.810
Araçlar
       
facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this