REGAİP KANDİL MESAJI

Anasayfa » DUYURU VE MESAJLAR » REGAİP KANDİL MESAJI
share on facebook  tweet  share on google  print  

REGAİP KANDİL MESAJI

"DUYURU VE MESAJLAR" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
REGAİP

Halk arasında üç aylar diye ifade edilen Recep, Şaban ve Ramazan ayları, samimi kulların af ve mağfiretle ödüllendirilecekleri kutsal zamanlardır. Özellikle Recep ve Şaban ayları, on bir ayın sultanı olarak bilinen Ramazan ayına hazırlık dönemidir. Ramazan ayı ise; fazilet ayıdır. İçinde Kadir gecesi bulunan Kur' an ayıdır. Hayır, hasenat ayıdır. Yoksullara yardım ayıdır. Oruç ayıdır. Günahlardan silkinme ayıdır. Allah'a kul olma zevkini tatma ve her türlü olumsuzluklardan arınma ayıdır.

Üç ayların ilki olan Recep ayına 02 Haziran 2011 Perşembe  günü gireceğiz. Recep ayının ilk Perşembe gecesi Regaip Kandili olduğu için 02 Haziran 2011 Perşembeyi Cumaya bağlayan gece Mübarek Regaip Kandilidir.

Regaip, bağışlanmanın çok olduğu, sevap ve mükâfatın bol bol verildiği feyiz ve bereket gecesi demektir.  Bu nedenle rağbete değer gece demektir. Bu gece; kulun yalvarış ve yakarışlarını Yüce Mevla'ya sunacağı ve O'nun sonsuz affından, merhametinden, iyiliğinden bol bol yararlanacağı umut, huzur ve müjde gecesidir. Bu gece; Miraç ve Berat kandillerinin, on bir ayın sultanı Mübarek Ramazan ayının ve Kadir Gecesi'nin de habercisidir. Bu sebepledir ki Regaip Kandili'nde manevî gücümüz artacak, kalplerimiz huzur bulacaktır. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) Regaip Gecesi'nin içinde bulunduğu Recep Ayı'nda çok dua eder, namaz kılar, oruç tutar, iyiliklerin her çeşidini yapar, sadaka vermeye özen gösterirdi. Âlemlere rahmet olarak gönderilen o yüce Peygamber müminleri örnek Müslüman olmaya teşvik eder, "Allah'ım Recep ve Şaban'ı bizim hakkımızda mübarek, bereketli kıl ve bizi Ramazan'a eriştir:' diye dua ederdi.


Hz. Peygamber (sav) bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyururlar:    "Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geri dönmez. Receb'in ilk Cuma gecesi Şaban'ın 15 gecesi, Cuma geceleri Ramazan ve Kurban bayramı geceleridir.” Allah'ın sonsuz rahmet ve mağfiretinin bol bol tecelli ettiği bu gecede, insanlık en üstün şerefe nail olacak, huzur ve mutluluğun manevî hazzını tadacaktır. Gönül dolusu iman ve irfanla Cenab-ı Hakk'ın rahmet ve mağfiret kapısına yönelenlere, bu gece Allah'ın tükenmez hazinelerinden paha biçilmez değerde hediyeler verilecektir. Allah'ın kulları için devamlı açık tutulan af kapısında görevli bulunan melekler, bu gece; bütün insanlığı hayra, mutluluğa, iyiliğe ve güzel ahlâka davet eder. Nefsin esaretinde kararan kalpler bu gece nura kavuşur, bunalmış gönüller bu gece berraklaşır; perdelenmiş vicdanlar bu gece aydınlığa kavuşur. Bu geceye mahsus özel bir ibadet olmamakla birlikte, namaz kılmak, bol bol Kur'an-ı Kerim okumak, tevbe, istiğfar ederek günahlarımızın bağışlanması için Cenab-ı Hakk'tan af dilemek, çevremizde bulunan ve geçim sıkıntısı çeken yoksullara, düşkünlere, kimsesizlere yardım elimizi uzatmak, onların dertleriyle ilgilenmek, ana-baba başta olmak üzere büyükleri ziyaret etmek, ellerini öpüp hayır dualarını almak ve müminler arasında kandil tebrikleşmesinde bulunmak bu gecede yapacağımız güzel işlerden bazılarıdır. İnsan hatasız değildir. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) "İnsanoğlunun hepsi hata edici ve günah işleyicidir. Hata edenlerin en hayırlısı ise, hatasını bilip tevbe edenlerdir:” buyurmuşlardır. Yüce Yaradanımız da Kur' an-ı Kerim'de: "Ey Müminler! Hepiniz Allah'a tövbe ediniz ki felâh bulasınız:' (Nur, 31) buyurmaktadır.
 

Değerli Hemşehrilerim!

O halde idrak edeceğimiz mübarek Regaip Gecesi hürmetine ruhumuzu karartan, bizi dosdoğru yoldan uzaklaştıran kötü duygu ve düşüncelerimizi kalplerimizden atalım. Allah ve Resulünü bize unutturan şeyleri bir tarafa bırakalım. İbadetin zevkinden bizi mahrum eden nefsin fena isteklerini frenleyelim. Gönül sarayımızı bulandıran haset, kin, düşmanlık, haksızlık ve zulüm çamuruna bulamaktan sakınalım. Allah için aramızdan dargınlıkları ve küskünlükleri kaldıralım. Birbirimize sevgi, hoşgörü ve iyiliklerle yaklaşalım.


Devletimizin bekası, milletimizin birlik ve beraberliği, vatanımızı her türlü tehlike ve afetlerden koruması,  bütün insanlığın huzur ve mutluluğu, barışı ve her türlü tehlikelerden muhafazası için dua edelim. Şehitlerimizi ve geçmişlerimizi rahmetle analım. Camilere koşup Allah’ın rahmetine dalalım. Regaip Kandili münasebetiyle yatsı namazı öncesi Merkez Hüseyin Hüsnü Tekışık Camiinde Mevlid programı tertip edilmiştir. Bu gece de şehitlerimizinde ruhlarını şad edelim. Kalplerimiz bu güzel duygularla dolsun. Allah'ın rahmet ve bereketi üzerinize olsun. Üç aylar ve Regaip Kandili Şebinkarahisar' lı kardeşlerimiz, aziz milletimiz ve tüm insanlık alemi için hayırlara vesile olsun.

                                                                                    Adem YILDIZ

                                                                                     İlçe Müftüsü


Tür : Gündem Tarih : 01.06.2011
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]
Sayfa Ziyaret Sayacı
88.813
Araçlar
       
facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this